Om oss

”Kreativitet inom strategin. Att ta ett projekt från ax till limpa. Att leverera över uppdragsgivarens förväntningar. Och alltid med glimten i ögat.”

Vilka är vi?

En reklambyrå med fokus på film och digital kommunikation. Vi ser oss som en byrå med ett helhetstänk. Ett glatt gäng som tycker att det är kul att jobba. Ofta digitalt men ibland analogt och alltid utifrån uppdragsgivarens behov. Ni hittar oss i vårt kulturhus, mitt i stan, med egen film- och fotostudio. 

Vad gör vi?

Tillför energi och kreativitet. Vi tar ett projekt hela vägen, från idé till färdig produkt. Det är enkelt eftersom vi har allt i huset. Både kunskapen och tekniken. Ett hantverk som resulterar i traditionella kampanjer och nytänk inom reklam, film och kommunikation. Lägg dessutom till 3D, animation, appar, webbplatser och digitala magasin.

Varför gör vi det?

För att kommunikation är roligt, viktigt och för att vi är bra på det. Att hitta rätt i målgrupp och en känsla som lirar med varumärket. Det handlar om uppdragsgivarens resultat. Att få följa med på en framgångsresa. Att bygga något bra tillsammans.  

Gabriella Klapp

VD OCH PROJEKTLEDARE

gabriella@klapp.se
0708-87 00 38

Jag har lång erfarenhet som projektledare på olika reklambyråer och marknadsavdelningar. Uppdragen har varit många och roliga, både inom Sverige och internationellt.
Jag gillar att jobba nära kunderna, från uppstart till färdig leverans.

Olivia Gustafsson

Mammaledig. Byråchef & Operativ projektledare

olivia@klapp.se
0735-04 47 61

Jag är en gotländska som är utbildad Produktionsledare på Berghs School of Communication. Har en sommelierexamen i bagaget och på min fritid gillar jag att träna, äta goda middagar och att resa.

Anders Klapp

Anders Klapp

FILMARE, FOTOGRAF, CREATIVE DIRECTOR

anders@klapp.se
0706-21 15 00

Jag har under många år arbetat som art director på olika reklambyråer både i Sverige och utomlands. Det jag tycker är roligast är att producera och kreera, därför är jag ofta delaktig från idé till färdig produktion.

Jesper Kusoffsky

Projektledare, drönarpilot

jesper@klapp.se
0760-510 055

Projektledare och utbildad drönarpilot från Ljungbyhed med film som stort intresse.

Stefan Mathiasson

FILMARE, MOTION GRAPHIC OCH 3D ARTIST

stefan@klapp.se
0703-26 88 08

Jag jobbar med film, 2D och 3D animation. Tidigare studerade jag på Hyper Island.

Maja Wellner

Maja Wellner

Praktikant

maja@klapp.se

Jag läser Medie- och kommunikationsvetenskap på Göteborgs Universitet och fick chansen att göra min praktik hos Klapp.co. Jag är främst här för att lära mig mer om projektledning, men jag hoppas även få en större förståelse för det kreativa arbetet.

Anna Jernberg

Anna Jernberg

Produktionsledare

anna@klapp.se

Jag började som projektledare här på Klapp efter min examen från Uppsala Universitet. Jag har min bakgrund i event och restaurang. Förutom mat så älskar jag sport och att resa.

Christopher Runström

Film och redigering

christopher@klapp.se
073 309 13 37

Utbildad marknadsstrateg men vindarna styrde seglen mot filmproduktion. Idag jobbar jag som filmare och redigerare på vår produktionsavdelning.

Tim Kammeborn

Tim Kammeborn

Digital designer och redigerare

tim@klapp.se

Med en kandidat i reklamfilmsproduktion brinner jag för retorisk kommunikation och filmdesign. På Klapp jobbar jag med appar och reklamfilm.

Johanna Herlin

Grafisk formgivare

johanna@klapp.se
0734-481 863

Jag jobbar med grafisk form och design i alla dess former – print, digitalt, grafiska identiteter, förpackningar, logos.

Lång efarenhet från design- och reklambyråer samt bokförlag. Kommer senast från Garbergs_Project. Utbildad på Berghs School of Communication.

Saga Ernberg

Saga Ernberg

Motion graphic och designer

saga@klapp.se
072 576 57 75

Jag jobbar på Klapp med motion graphics och design. Tidigare studerade jag på Hyper Island, och har bott i Amsterdam och Sydney. Förutom att resa så tycker jag om att illustrera och fotografera.